Rakytník řešetlákový LEIKORA (Hippophae rhamnoides ´Leikora´)

kliknutím zvětšíte
Rakytník řešetlákový LEIKORA (Hippophae rhamnoides ´Leikora´)
Rakytník řešetlákový LEIKORA (Hippophae rhamnoides ´Leikora´) Rakytník řešetlákový LEIKORA (Hippophae rhamnoides ´Leikora´)
Můžete mít již 4.12.2021  
Balík do domu - Česká republika 4.12.2021
Balík do domu - SLOVENSKO4.12.2021
Osobní odběr4.12.2021
Cena s DPH : 189,- Kč
Cena bez DPH : 164,- Kč
DPH:15 %
Zobrazit všechny kategorie, ve kterých se položka nachází
Naše rakytníky jsou silné dvouleté zdravé sazenice s výškou 30-40 cm. Nejedná se o mladé zakořeněné řízky.

Odrůda LEIKORA – spíše vyšší keř, silný a pevný habitus – vzhled krouny. Keř je středně otrněný. Plody jsou sytě oranžové oválného tvaru. Chuť spíše kyselejší. Zraje v druhé polovině září až začátku října. Leikora má silné větve a proti jiným odrůdám snese dobře řez až do 3 letého dřeva. Leikora velmi dobře po řezu regeneruje. Výnosy jsou velmi vysoké. Víceletý keř doroste až do 4m. Může přinést až 40 kg plodů. 

Rakytník řešetlákový – Hippophae rhamnoides je také nazývaný superpotravinou nebo rostlinou budoucnosti.

Je větvený keř, který dorůstá od 2-5 m. Větve jsou trnité a listy rakytníku jsou stříbřitě-zelené. Rakytník je rostlina dvoudomá,tzn. k tomu aby plodil je zapotřebí samičí a samčí rostliny, jeden samec opylí až 10 samičích rostlin. Nezapomeňte si koupit samce rakytníku!

Tedy můžete mít několik odrůd samičích rostlin a jednoho samce. 

Plod rakytníku je kulovitá, nebo vejcovitá peckovice až 1 cm dlouhá,žluté oranžové až červené barvy s dužinou kyselou a nahořklou nebo nasládlou. Rakytníkové keře začnou plodit nejpozději třetím rokem po výsadbě. Naše rakytníky jsou dvouleté silné sazenice s výškou 30-40 cm.

Není snad rostliny o které by se hovořilo tak jako o rakytníku. 
Plody rakytníku se konzumují čerstvé i sušené, můžeme vyrábět džemy, štávy, sirupy. Na zimu si je můžeme nasušit jako rozinky a používat všude tam, kde rozinky. Už jedna jediná bobulka za den pokrývá množství vitamínu C pro dospělého člověka.

Rakytník je v Rusku nazýván "sibiřským zázrakem" nebo "citroníkem severu". V bývalém Sovětském svazu byl dokonce z důvodů velkovýroby šlechtěn, takže zde vzniklo i několik dalších odrůd. 

Slovo Hippophae má původ ve staré řečtině a v překladu znamená třpytící se kůň. Staří Řekové prý totiž věděli, že zvířata pasoucí se v oblastech, kde rostla tato dřevina, tloustla a jejich srst dostávala lesklý nádech.

Dusík poutající bakterie v jeho kořenech obohacují půdu dusíkem a podporují rakytník v růstu i na nehostinných místech.

Má 10x více vitamínu C než pomeranč. Vitamín C (kyselina askorbová), tento vitamín se uchovává i v produktech z plodů již vyrobených.

Rakytník má svůj domov v Číně, Mongolsku, Nepálu a Indii.  Až teprve v 21.století se dopstává do Evropy a široce se zde pěstuje. V ČR se pěstuje jako okrasná rostlina. Často ji můžeme vidět růst podél cest a dálnic, kde však není vhodné sbírat plody. V sousedním Polsku je rakytník vyhlášen jako chráněný.

Pěstování:  roste dobře v lehčích půdách vysokým obsahem humózních látek a živin. Na vodu je nenáročný,nesnáší půdy těžké a zamokřené. Rakytník je světlomilný, při zastínění špatně roste a neplodí.Rakytník je plně mrazuodolný až do - 50stupňů. Na tyto teploty je zvyklý ze své domoviny, z hor Nepálu, Mongolska. 

Sklizeň plodů:  ruční sběr je náročný, protože má trnité větve a plody pevně drží na rostlině. Větvičky s plody se mohou ořezat a dát do igelitových tašek a zmrazit. Pak pouhým sklepáním plody opadají a zůstanou v sáčku. Druhý rok však neplodí, protože rakytník plodí na dvouletém dřevě, proto je dobré mít alespoň dvě samice a takto sklízet je ob jeden rok. Anebo otrhávat opatrně každý rok ručně, tato metoda je pracná, ale šetrnější k rostlině.

Váš dotaz Rakytník řešetlákový LEIKORA (Hippophae rhamnoides ´Leikora´)

Vaše jméno, příjmení, firma:*
Váš email:*
Váš telefon:*
Váš dotaz:*
opiště kód:* antispam
     Více informací

Pošlete odkaz svému známénu

Vaše jméno
Váš email
Email Vašeho známého
Opište kód z obrázku antispam

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace