Cena s DPH: | 239 Kč |
DPH: | 12 % |
Odrůda SLUNÍČKO – habitus keře – vzrůst je střední. Vyznačuje se pevnými větvemi s malým množstvím trnů. Plody zrají cca v druhé polovině září. U této odrůdy jsou dost velké, o hmotnosti až 1 g. Nejsou tak kyselé, jako jiné odrůdy. Jsou příjemně aromatické. Ve 100 g bobulí je až 140 mg vitamínu C. Čtyř až pětiletý keř přináší úrodu okolo 10 kg.
Rakytník řešetlákový – Hippophae rhamnoides je také nazývaný superpotravinou nebo rostlinou budoucnosti.
Je větvený keř, který dorůstá od 2-5 m. Větve jsou trnité a listy rakytníku jsou stříbřitě-zelené. Rakytník je rostlina dvoudomá,tzn. k tomu aby plodil je zapotřebí samičí a samčí rostliny, jeden samec opylí až 10 samičích rostlin. Nezapomeňte si koupit samce rakytníku!
Tedy můžete mít několik odrůd samičích rostlin a jednoho samce.
Plod rakytníku je kulovitá, nebo vejcovitá peckovice až 1 cm dlouhá,žluté oranžové až červené barvy s dužinou kyselou a nahořklou nebo nasládlou. Rakytníkové keře začnou plodit nejpozději třetím rokem po výsadbě. Naše rakytníky jsou dvouleté silné sazenice s výškou 30-40 cm.
Není snad rostliny o které by se hovořilo tak jako o rakytníku.
Plody rakytníku se konzumují čerstvé i sušené, můžeme vyrábět džemy, štávy, sirupy. Na zimu si je můžeme nasušit jako rozinky a používat všude tam, kde rozinky. Už jedna jediná bobulka za den pokrývá množství vitamínu C pro dospělého člověka.
Rakytník je v Rusku nazýván "sibiřským zázrakem" nebo "citroníkem severu". V bývalém Sovětském svazu byl dokonce z důvodů velkovýroby šlechtěn, takže zde vzniklo i několik dalších odrůd.
Slovo Hippophae má původ ve staré řečtině a v překladu znamená třpytící se kůň. Staří Řekové prý totiž věděli, že zvířata pasoucí se v oblastech, kde rostla tato dřevina, tloustla a jejich srst dostávala lesklý nádech.
Dusík poutající bakterie v jeho kořenech obohacují půdu dusíkem a podporují rakytník v růstu i na nehostinných místech.
Má 10x více vitamínu C než pomeranč. Vitamín C (kyselina askorbová), tento vitamín se uchovává i v produktech z plodů již vyrobených.
Rakytník má svůj domov v Číně, Mongolsku, Nepálu a Indii. Až teprve v 21.století se dopstává do Evropy a široce se zde pěstuje. V ČR se pěstuje jako okrasná rostlina. Často ji můžeme vidět růst podél cest a dálnic, kde však není vhodné sbírat plody. V sousedním Polsku je rakytník vyhlášen jako chráněný.
Pěstování: roste dobře v lehčích půdách vysokým obsahem humózních látek a živin. Na vodu je nenáročný,nesnáší půdy těžké a zamokřené. Rakytník je světlomilný, při zastínění špatně roste a neplodí.Rakytník je plně mrazuodolný až do - 50stupňů. Na tyto teploty je zvyklý ze své domoviny, z hor Nepálu, Mongolska.
Sklizeň plodů: ruční sběr je náročný, protože má trnité větve a plody pevně drží na rostlině. Větvičky s plody se mohou ořezat a dát do igelitových tašek a zmrazit. Pak pouhým sklepáním plody opadají a zůstanou v sáčku. Druhý rok však neplodí, protože rakytník plodí na dvouletém dřevě, proto je dobré mít alespoň dvě samice a takto sklízet je ob jeden rok. Anebo otrhávat opatrně každý rok ručně, tato metoda je pracná, ale šetrnější k rostlině.
Velikost dodávané rostliny: květináč průměr 13 cm, výška při dodání cca 40-50cm (v závislosti na dodávaném období).