Madeirská (Kanárská) levandule (Lavandula pinnata)

kliknutím zvětšíte
Madeirská (Kanárská) levandule (Lavandula pinnata)
Madeirská (Kanárská) levandule (Lavandula pinnata)Madeirská (Kanárská) levandule (Lavandula pinnata)
ks
Můžete mít již Pá 1.3.2024  
Balík do domu - Česká republika Pá 1.3.2024
Balík do domu - SLOVENSKOPá 1.3.2024
Osobní odběrPá 1.3.2024
Cena s DPH : 89,- Kč
Cena bez DPH : 79,- Kč
DPH:12 %
Rarita v ČR, která je nám zatím neznámá.

Tato zvláštní levandule je endemitem (rostlina vyskytující se na jednom místě a nikde jinde) na Kanárských ostrovech, Madeiře a ostrůvku Porto Santo u Madeiry.  Nikde jinde na světě ji nenajdeme!  

Madeirská i Kanárská flóra je neuvěřitelně bohatá. Jak říkají Madeiřané, jsme jedna velká zahrada uprostřed Atlantiku - perla Atlantiku. 

Levanduli pinnata objevilo teprve pár nadšenců v ČR. Jako třeba my v Hluku na Moravě v našem rodinném zahradnictví. 

Levanduli pinnata s krásně modrými květy a stříhanými lístky pěstujeme v našich podmínkách jako přenosnou rostlinu.  (Na Madeiře i Kanárských ostrovech je celoroční teplota kolem 20°C). Již od konce dubna ji umístíme na slunné místo do propustné hlinitopísčité půdy.  Po celé léto levandule vykvétá vonnými modrými květy.  Můžeme uplatnit tzv. "zpětný řez" po odkvětu a levandule stihne vykvést ještě jednou po celé září/říjen.  Odnášíme ji dovnitř po klesnutí teploty pod 5°C.  Umístíme ji tam, kde teplotu držíme okolo 18-19°C. Nejlépe chodba, veranda, kde nám krásně při omezené zálivce přezimuje. Na jaře ji sestříhneme, přesadíme do nového substrátu a opět umístíme ven.  

 

Všeobecně o levanduli: 

Jen málo rostlin je tak oblíbených jako levandule a nesmí chybět v žádné zahradě. Používá se  v aromaterapii, na koupele a lahodné čaje. 

Ty jsi má levandulová …. Asi všichni známe tuto krásnou píseň, stejně jako tuto krásnou bylinku. Levandule patří k málu rostlin, jež jsou tak oblíbené. Tato aromatická bylinka provází lidstvo po staletí, což dokládá mnoho písemných zpráv, včetně Bible. 

Latinský název Lavandula je odvozen ze slova „lavare“, neboli umýt. Toto připomíná, že levandule byla, a stále je součástí vonných olejů přidávaných do koupele. Široké použití má také v kosmetice (mýdla, parfémy, vlasové vody atd.). Její domovinou je Středomoří a severní Afrika, kde roste na slunných stráních. Levandule vyžadují slunečné stanoviště a hlinito - písčitou sušší zeminu. Pro udržení pěkného kompaktního růstu je důležitý pravidelný každoroční zpětný řez, jinak vytvoří nevzhledné prosychající keře. Tento druh má velmi atraktivní květy připomínající motýli. Rostliny dorůstají výšky 50-80 cm, listy mají silnou pryskyřičnou vůni. Tuto levanduli lze u nás pěstovat jako přenosnou rostlinu, její mrazuvzdornost je -6 až -8°C.

Použití:

Levandule byla a je součástí známé „Svatojánské a Maďarské vody“, sušená kořenící směs „Provensálské byliny“ obsahuje levandulové květy. Za lahůdku je považován levandulový med a zmrzlina. V potravinářství je silice používána jako aromatizační přísada do nápojů, bonbónů, pečiva, čokolády, žvýkaček, pudinků apod. Z květů lze připravit také lahodný čaj, kandovat je, přidat do ovocných salátů nebo zmrazit v kostkách ledu používaných k ochlazení nápojů, kdy působí také dekorativně. Levandule má nepochybně repelentní schopnosti proti obtíženému hmyzu. 

Velikost dodávané rostliny: květináč pr.9cm, výška cca 15-25 cm (v závislosti od dodávaného období).

Potřebujete poradit ? Madeirská (Kanárská) levandule (Lavandula pinnata)

Vaše jméno, příjmení, firma
Váš email
Váš telefon
Váš dotaz
     Více informací
Pošlete odkaz svému známénu

Vaše jméno
Váš email
Email Vašeho známého
Opište kód z obrázku antispam

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace